FOSFATLAMA TEKNİKLERİ

 

ANA SAYFA / SİTE HARİTASI / İLETİŞİM

 

 

line decor
  
line decor

 

 

 

 

 

 

 


 
 
 
 
 
ELEKTROSTATİK TOZ BOYAMA ÖNCESİ ÇİNKO FOSFAT KAPLAMA

 

Elektrostatik toz boya öncesi uygulanan birçok tip fosfatlama mevcuttur. Bu tip toz boyalar beyaz eşya sektöründe, metal mobilya eşyalarda ve birçok otomobil parçasında sıklıkla kullanılır.

 

Toz boyamanın prensibi; ince taneciklerden oluşturulmuş toz organik boyayı elektriksel akım yardımıyla yüzeye yayıp sonrasında yüksek sıcaklıkta bu toz tabakanın erimesini sağlayarak metal yüzeyde estetik ve korozyona karşı dirençli bir boya tabakası oluşturmaktır.

 

Uygulaması daha fazla teknik bilgi ve detay gerektirmesine rağmen, toz boyamanın korozyon direnci aynı kalınlıktaki geleneksel boyalardan kat kat üstündür.

 

Boya altı çinko fosfatlama kimyasalları da özelliklerine göre sınıflandırılabilir. Trikatyon çinko fosfat ince bir kaplama sağlamasına rağmen korozyon direnci son derece yüksektir. Ayrı bir aktivasyon banyosu gerektirmeyen kimyasal ürünler ve fosfat banyosundaki çamur oluşumu en aza indirilmiş özel formülasyonlu ürünler de kullanıcının  istekleri doğrultusunda tercih edilmektedir.

 

Çinko fosfatlama sonrası toz boya ile boyanan metal parçalar korozyon dirençlerinin ölçülmesi için tuz testi gibi çeşitli testlere tabi tutulurlar. Genel test sonuçlarına göre; +6 değerlikli, +3 değerlikli krom içeren pasivasyon kimyasalları ve kromsuz pasivasyon kimyasalları karşılaştırıldığında en iyi sonuçların +6 değerlikli kimyasallarla elde edildiği gözlemlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 


 

 

 

 

büyük görünüm

 


 

büyük görünüm

 

 

büyük görünüm